Автоподорож з кемпером-причепом: досвід довгої поїздки

Автоподорож з кемпером-причепом: досвід поїздки Україною та Європою

Люди бувають двох типів: одним потрібен максимальний комфорт в будь-якій поїздці, а інші обожнюють піші походи та екстремальні подорожі, які дарують максимум вражень. Серед автомандрівників зустрічаються як ті, так і інші. У 2019 Максим, Олена і Платон Неженцеви, сім’я з Бердянська, вирушили в довгу подорож з кемпером X-Line виробництва Lifestylecamper. Сім’я об’їхала Україну і частину країн Європи та розповідає про свій досвід поїздки.

Путешествие с кемпером

Автоподорож з кемпером

Романтика автоподорожей

Любов до подорож не береться з нізвідки. За словами Максима, захоплення автотуризмом стало результатом еволюції попередніх подорожей. Родина починала з піших походів, автостопом їздила Азербайджаном, мопедами та ногами подорожувала Малайзією, Шрі-Ланкою, обійшла весь Крим та Карпати ще в студентські роки, зробила досить тривалу автомобільну подорож Росією в бік Грузії, Азербайджану та Туреччини. Були у туристичному досвіді й велосипеди, а також автоподорожі на легковому авто з ночівлею в готелях. Але в своєму колі знайомих подружжя – першовідкривачі караванинга.

Олена розповідає, що про поїздки з кемпером вони з чоловіком задумалися, коли готувалися стати батьками. Спершу подружжя збиралося переробити на будинок на колесах мікроавтобус Фольксваген. Але після, вже в процесі його вибору і покупки, Олена побачила фотографію, де великий позашляховик стоїть в абсолютно диких місцях над урвищем, з якого відкривається приголомшливий вид. На його даху – намет. І подружжя зробило вибір на користь прохідного і маневреного рішення – кемпера-причепа. Ще одним аргументом на користь причепа стала ціна: автобус-кемпер з гарною прохідністю на українському ринку і знайти складно, і заплатити доведеться чимало. Вартість автобуса-кемпера з повним приводом починається від 100 тис. євро.

Яскраво-померанчовий кемпер X-Line став для сім’ї перепусткою до світу автокемпінгу. У поїздках подружжя час від часу ночують в готелях, але, за їхніми словами, це відбувається набагато рідше, ніж раніше. Припало до душі життя в кемпері й маленькому Платону – разом з батьками він відправився у свою першу подорож в перший же рік свого життя.

Де побували Олена та Максим?

З кемпером подружжя здійснило тривалі поїздки Україною, Угорщиною, Румунією, Хорватією, Чорногорією, Грецією та іншими країнами Європи.

В автоподорож з дитиною

Дуже багато молодих батьків бояться подорожувати з маленькими дітьми, але Олена та Максим – не з лякливих. Досвідчені туристи, вони звикли покладатися на свої сили і можливості. Подорож з малюком, звичайно ж, сильно відрізнялася від самостійних поїздок. Як зазначає Олена, ти вже не можеш сісти в машину та їхати 12 годин підряд. Всі свої переїзди подружжя підстроювали під сни сина, бо в інший час, в силу його віку, він не горів бажанням їздити в автокріслі. Звичайно, перетин кордонів та інші зупинки дуже часто закінчувалися його пробудженням, і це той ще квест – їхати і навіть гальмувати так, щоб не порушити сон малюка! Ось воно, екстремальне батьківське водіння!

Лена и Платон

Олена с маленьким Платоном під час  подорожі

Поради для батьків-мандрівників від Олени та Максима:

Ви маєте бути повністю впевнені в тому, що робите. Щоб потім, в разі якихось подій, у вас не виникало і думки перекласти відповідальність на когось іншого або одне на іншого. Дуже добре, якщо ви подорожували раніше. Якщо ви усвідомлюєте в принципі процес подорожі: про що потрібно подбати заздалегідь, що взяти з собою в дорогу, як правильно вибрати спосіб подорожі та можливі зупинки. Найелементарніше – де брати інтернет? Які програми використовувати для пошуку стоянок, води, газу, електрики? Що робити в разі форс-мажору? Спільні подорожі – відмінний спосіб пізнання світу і дорослими, і навіть грудними малюками. Те, про що дійсно варто подбати заздалегідь – щоб нервова система дитини не була перевантажена і не було порушень режиму життя. Тоді подорож буде в радість всім учасникам.

Семья Неженцевых

Родина мандрівників

Україна та Європа: де безпечніше?

Коли йдеться про караванінга, в голові одразу виникає образ кемпера, що завмер в мальовничому місці – на дикому морському пляжі або в горах, де відкривається неймовірний вид на ліси або місто. Чому це обов’язково повинна бути Європа або інші континенти? Як зазначає подружжя, не варто недооцінювати подорожі Україною.

– Україною подорожувати дуже, дуже, ДУЖЕ цікаво. Величезна кількість безлюдних місць, багато лісів і водойм, приголомшливі види – поле, ліс, луг, озеро. Ми дуже любимо подорожі рідною країною та готові відкривати все нові й нові місця не тільки для себе, але й для інших мандрівників. Дуже часто ми абсолютно випадково зупинялися в приголомшливо красивих місцях, про які, можливо, відомо тільки місцевим, – розповідає Олена. А часом, як зазначає Максим, в повній мірі оцінити красу місця можна тільки вранці, на світанку.

Кемпер Неженцевых

Кемпер Неженцевих на стоянці

Стоянка з кемпером в Україні та Європі

В Україні поки що практично без проблем можна зупинитися у великій кількості місць. Однак, якщо ми бачимо якусь територію, і не розуміємо на сто відсотків, приватна вона чи громадська, то обов’язково шукаємо можливості запитати дозволу про стоянку. Так було в Карпатах на кордоні з Румунією і на Синевирському перевалі, і ще багато де. У Карпатах багато територій, які здаються загальними, а насправді знаходяться в приватній власності. Тому завжди краще перестрахуватися, щоб не порушити чиїсь кордони.

Якщо ж говорити про подорожі Європою, практично у всіх країнах не можна зупинитися в будь-якому місці, де тобі заманеться. Подружжя вивчало це питання заздалегідь і знали про нього. На шляху вони жодного разу не зіткнулися з поліцією щодо зупинки у неправильному мусці, хоча багато про таке читали. Часто шукали можливі безкоштовні місця. Але якщо таких не було, спокійно зупинялися на платних стоянках та в кемпінгах. Тим більше, що стояти в кемпінгах, як правило, приємно і цікаво – можна знайти нові знайомства з однодумцями. Як підсумок – автоподорожі досить безпечні, і, якщо ви дотримуєтеся правил, можна не переживати за збереження себе і речей.

Мой автобудинок – моя фортеця

Одне з головних питань, яке хвилює автомандрівників під час вибору будинку на колесах – наскільки він автономний. Великі трейлери з купою вбудованої побутової техніки дають найбільшу автономність. Кемпер-причіп не забезпечує такого ступеню комфорту, але, за словами наших героїв, це компенсується тим, що ти бачиш за вікном, коли прокидаєшся в черговий раз в новому місці. Не кожному з нас по кишені побудувати будинок в лісі. Або біля річки. Але з кемпером ми завжди можемо дозволити собі трохи більше, обмежуючи себе при цьому в рівні комфорту.

Стоянка кемпера

Кемпер в лісі

– Кемпер – це й не намет, де каремат, спальник, подушка з речей. Тут наша домашня постільна білизна, рушник не туристичний, а м’який, махровий, – розповідає Олена. – Можна навіть дозволити собі посуд зі скла, якщо навчитися правильно перевозити його. У кожного своє уявлення про комфорт або аскетичний спосіб життя. Ми прагнемо жити з мінімальною кількістю речей, хоч це не завжди виходить. Я, наприклад, дуже люблю приготувати каву в турці. І кинути туди цілі шматочки спецій. І помішувати каву спеціальною ложечкою. І випити її з красивої маленької чашечки. Розумієте? Можна обмежити себе в гарячому душі, але хочеться маленьких приємних дрібниць, які роблять наше життя абсолютно особливим. Хоча, звичайно ж, і без них життя прекрасне. Не речі створюють ці моменти, а наше ставлення до моменту, що відбувається прямо зараз.

Що стосується технічних моментів автономності кемпера X-Line, то в ньому можна прожити далеко від цивілізації близько трьох днів – на такий час у подружжя вистачало запасів технічної води. Довше, якщо зупинитися біля річки. У Максима і Олени був з собою питний мембранний фільтр, за допомогою якого при необхідності можна отримати питну воду. Також їх будинок на колесах оснащений сонячною батареєю, і якщо стоянка припадає на сонячну погоду, то електрики вистачає на мінімальні потреби щонайменше на тиждень. І, звичайно, особливу увагу подружжя радить приділити запасам продуктів в дорогу.

Що їдять автомандрівники

Коли вирушаєш в подорож до іншої країни, хочеться дізнатися її у всіх проявах, не оминаючи увагою місцеву кухню. Але іноді особливий спосіб харчування накладає певні складності: наприклад, якщо вегетаріанцям, які вживають в їжу молочні продукти і яйця, знайти їжу можна в будь-якому ресторані або кафе, то веганам, чий раціон виключає їжу тваринного походження, не кожен заклад може запропонувати обід. В дорозі Олена переважно готувала самостійно – як і в звичайних умовах, родина віддає перевагу власній домашній кухні.

– Коли буваємо в різних країнах, не відмовляємо собі в задоволенні скуштувати місцеву кухню. Але в кафе часто не буває їжи, яку ми вживаємо. Тому більшу частину продуктів для приготування їжі ми везли з собою, також закуповувалися у великих супермаркетах – свіжі овочі та фрукти. Вранці зазвичай їмо цільні крупи. Часто перед ними – смузі з фруктів, сухофруктів, горіхів. Вдома п’ємо свіжовичавлений сік, але це варіант не для подорожі. В обід – супи або овочі. Паста. Завжди багато салатів. І часто виходить, що у нас тільки два основних прийоми їжі на день, а між ними – легкі перекуски фруктами, горіхами, чаєм. Оскільки і вдома я готую тільки свіжу їжу щодня, це не становило труднощів в дорозі, та й необхідності в великому холодильнику в принципі немає.

Кухня путешественников

Кухня у подорожі з кемпером

Які продукти взяти з собою?

Крупи, макарони, сухофрукти, сушені овочі, горіхи, мед, масло топлене та рослинне, спеції. Це набір продуктів Олени та Максима. Але у всіх смаки різні, і кожен вибирає для себе сам.

Побут у подорожі з кемпером: корисні лайфхаки

Технічну воду в Європі можна заправити на деяких АЗС, а також на будь-яких організованих кемпінгах. В крайньому випадку можна заправитися з придорожніх кранів або навіть попросити в когось із місцевих мешканців. Складніше знайти питну воду. Але багато кемпінгів часто позиціонують свою воду саме як питну, тому подружжя користувалися нею спокійно. Іноді купували в маркетах. Для пошуку води подружжя користувалися Google Мапами і додатком Maps.Me

Електрика є майже у всіх кемпінгах. Іноді з оплатою, іноді вартість вже входить в ціну стоянки. Автономність в дорозі давали й сонячні панелі.

Заправка газового балона в Європі на АЗС може бути складною, але багато кемпінгів мають такі заправки. Подружжя брало в дорогу додатковий газовий балон.

Must-have в поїздці:

– Тазик, відро, помпа для бутля з водою.

– Повноцінний набір інструментів. Максим брав ключі, плоскогубці, молотки, викрутки, шуруповерт, паяльник та інше. І практично всім цим користувався.

– Розкладна меблі для походів.

– Улюблені предмети, які роблять ваше життя затишним. Для Олени і Максима це домашній посуд, турка, ароматичні олійки, набір для чайної церемонії, співаючі чаші, зручні ножі, спеції.

– Якщо є можливість, автономний самокат або велосипед.

Авто з причепом: особливості водіння

Водіння автомобіля з кемпером-причепом має свої особливості, до яких потрібно пристосуватися і звикнути. Подружжя розповідає, що одразу після придбання Максим тренувався на порожній стоянці їздити задом і з поворотами. Але справжні іспити очікували наших героїв в дорозі – наприклад, довгий, цікавий спуск дуже вузькою і жвавою дорогою в Боко-Которській бухті в Чорногорії.

– У нашій зв’язці “тягач + причіп” тягач був набагато важчим за причеп, і тому деякі моменти в управлінні були не настільки відчутні, ніж якби тягач був легковим авто, – розповідає Максим. – Я завжди пам’ятав, що ми стали «важчими». І тому все гальмування робив з запасом, а обгони планував більш ретельно. Один з найскладніших моментів в русі з причепом – це рух заднім ходом. Найбільший досвід приходить під час практики. Були ситуації, коли доводилося паркуватися заднім ходом в дуже непростих місцях, виїжджати з довгих і вузьких провулків заднім ходом.

Кемпер на дороге

Кемпер-караван в дорозі

Поради Максима з водіння авто з кемпером-причепом

Дуже важливо в НЕ “бойових” умовах перевірити, на скільки може “скластися” ваш автопотяг. Інакше при русі заднім ходом є небезпека пошкодити авто і причіп одне об інше.

Не бійтеся і не соромтеся зупинити машину, вийти оцінити ситуацію, і прийняти рішення як вчинити безпечно в даному випадку.

Проходження крутих поворотів на вузьких дорогах. Машина з причепом займає більше місця за шириною при проходженні поворотів. І тому потрібно повертати з запасом і обов’язково пропускати зустрічний транспорт.

Моменти, що найбільше запам’яталися з подорожі з кемпером

– Таких моментів безліч, – розповідає Олена. – Коли я прокручую це запитання в голові, одразу ж спливає безліч спогадів. Це і кілька діб, вперше в моєму житті, в Європі, на півострові озера Балатон в Угорщині. Ми стояли просто під деревом у великого зеленого поля. Багато гуляли селищем, насолоджувалися погодою. Їли інжир, який завжди любили їсти в Криму наприкінці літа. Зустрічали мандрівників з кемперами.

Це і перші враження від величезних кемпінгів біля моря в Хорватії. Ми були під таким враженням, що й не описати! Яка створена інфраструктура для відпочинку! Скільки сімей з маленькими дітьми навколо! Скрізь, де ми бували, хотілося б побувати знову.

Це і нереальні дороги в Чорногорії. Я вилізла в люк і отримувала все задоволення від життя, доки Макс кермував серпантинами.

– У мене найяскравіші враження – це коли з’їжджали з доріг і їхали бездоріжжя до красивих місць на березі моря, – ділиться Максим. – Це було як в Європі, так і в Україні. Моменти, які запам’ятовуються для мене, як для хлопчика – це наші позашляхові пригоди.

Прекрасный вид

Прекрасний краєвид

Застрягти вночі в піску на безлюдному пляжі, паркувати причіп заднім ходом в гору дуже розбитою дорогою, їхати серпантинами над обривами – так багато всього! Складнощі, а точніше цікавинки, викликає водіння машини з кемпером-причепом вузькими гірськими дорогами, вузькими міськими вуличками, розвороти з причепом в обмеженому просторі. Іноді я навіть відстібав причіп, щоб вручну його розгорнути. Але, знову повторюся, це скоріше цікаво, ніж складно. Ми ж за цим і їдемо! Негативу не бачу, кожна ситуація – досвід!

Дякуємо за змістовну бесіду Максиму та Олені Неженцевим!

Сім’я подорожувала на кемпері X-Line Comfort зі збільшеним рундуком. З додаткових опцій в будинку на колесах були зовнішній душ, зовнішній складаний столик, фронтальне вікно, люк з вентилятором, і, звичайно, головне – Морквяний колір! Без останньої опції нікуди 🙂

Максим Неженцев та Олена Неженцева на Facebook.

Якщо ви хочете подорожувати з кемпером, але не впевнені в покупці, то спробуйте послугу «Оренда кемпера».  Модель кемпера X-Line Comfort з офіційним договором та страхуванням.

 

Останні новини

виставки караванів
2023: Виставки караванів у Європі

Підсумки 2022
Підсумки 2022 року

орендувати кемпер
Оренда кемпера в Україні та Європі

благодійний фонд лайфстайлкемпер
Благодійний фонд Лайфстайлкемпер Юкрейн

Долучайтеся до нової ініціативи Lifestylecamper - благодійного фонду Лайфстайлкемпер Юкрейн.

відновлення виробництва кемперів
Ми відновлюємо виробництво

портативная солнечная панель
Сонячна панель для кемпера

LIFESTYLECAMPER
LIFESTYLECAMPER: підсумки 2021

модели кемперов
3 моделі кемперів для ваших подорожей